Fluoksetyna to lek przeciwdepresyjny, wykorzystywany do leczenia zaburzeń nastroju, bulimii i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD). Jak każdy lek, jej stosowanie wiąże się z ryzykiem przedawkowania. Artykuł skupia się na objawach przedawkowania fluoksetyny oraz jak należy postępować w przypadku przedawkowania tego leku.
Co to jest przedawkowanie leków?
Przedawkowanie leków to sytuacja, w której pacjent wziął więcej leku, niż zalecono. Przedawkowanie może prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Przyczyną przedawkowania może być nieumiejętne stosowanie leków, pomyłka, celowe zwiększenie dawki w celu uzyskania silniejszych efektów działania bądź próba samobójcza.
Czy fluoksetyna jest bezpieczna?
Gdy fluoksetyna stosowana jest zgodnie z zaleceniami oraz pod nadzorem lekarza jest uważana za stosunkowo bezpieczny lek, powodujący małe ryzyko poważnych działań niepożądanych. Jednakże, jak każdy lek, fluoksetyna może powodować skutki uboczne, dlatego istotne jest ścisłe przestrzeganie wskazań lekarza oraz monitorowanie stanu pacjenta.
Jakie są objawy przedawkowania fluoksetyny?
Przypadki przedawkowania samej fluoksetyny mają przeważnie łagodny przebieg, ale czasem mogą wystąpić poważne objawy. Objawy przedawkowania mogą obejmować:
- nudności
- wymioty
- napady drgawkowe
- zaburzenia sercowo-naczyniowe, od bezobjawowych zaburzeń rytmu (obejmujących rytm węzłowy i arytmie komorowe) lub zmian w EKG wskazujących na wydłużenie odstępu QT do zatrzymania serca (obejmuje bardzo rzadkie przypadki wielokształtnego częstoskurczu komorowego)
- zaburzenia czynności płuc i objawy zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, wahające się od pobudzenia do śpiączki.
Zgony związane z przedawkowaniem samej fluoksetyny były niezwykle rzadkie.
Co zrobić gdy przedawkujesz fluoksetynę?
W przypadku podejrzenia przedawkowania fluoksetyny zaleca się kontakt z lekarzem.
Leczenie polega na monitorowaniu czynności serca i parametrów życiowych w połączeniu z ogólnym postępowaniem objawowym i podtrzymującym. Nie ma specyficznego antidotum na przedawkowanie fluoksetyny.
Uzyskanie korzystnych efektów po zastosowaniu wymuszonej diurezy, dializy, hemoperfuzji i transfuzji wymiennej jest mało prawdopodobne.
Podanie węgla aktywowanego, który można zastosować w połączeniu z sorbitolem, może być równie lub bardziej skuteczne niż spowodowanie wymiotów lub płukanie żołądka. W leczeniu przedawkowania należy brać pod uwagę możliwość zatrucia wieloma lekami.
W przypadku pacjentów, którzy zażyli nadmierną ilość trójpierścieniowego leku przeciwdepresyjnego (TLPD) i którzy stosowali równocześnie lub niedawno zakończyli stosowanie fluoksetyny, konieczne może być wydłużenie okresu ścisłej obserwacji lekarskiej.
Bardzo ważne jest, aby pacjenci przestrzegali zaleceń dotyczących dawkowania leku i nie przekraczali zalecanego i bezpiecznego schematu.
W przypadku zażywania leków powinno się przestrzegać zaleceń lekarza, m.in. dotyczących dawkowania, a zgłaszanie każdych niepokojących objawów jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta.
Podsumowanie
Fluoksetyna jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, stosowanym w leczeniu zaburzeń nastroju, bulimii czy OCD. Jednakże, jak każdy lek, przedawkowanie fluoksetyny może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.
W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przestrzeganie jego zaleceń i zgłaszanie każdych niepokojących objawów jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta.
Bibliografia
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28171/characteristic