Przeciwskazania do stosowania fluoksetyny

Bezpieczne i skuteczne leczenie fluoksetyną – poznaj przeciwwskazania!

Fluoksetyna jest lekiem stosowanym w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy bulimia. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania dotyczące stosowania tego leku. Przed rozpoczęciem kuracji fluoksetyną ważne jest zrozumienie, kiedy nie należy go stosować.

Kiedy nie należy stosować fluoksetyny?

Nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze

Przeciwwskazaniem do stosowania fluoksetyny jest nadwrażliwość na samą substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą postaci leku. Osoby, które przejawiają alergiczne reakcje na fluoksetynę lub jakiekolwiek składniki leku, powinny unikać jego stosowania. W przypadku wystąpienia objawów alergicznych po zastosowaniu fluoksetyny należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Należy także poinformować lekarza, jeśli tego typu alergie występowały w przeszłości.

Skojarzenie z inhibitorami monoaminooksydazy

Fluoksetyna nie powinna być stosowana jednocześnie z nieselektywnymi nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAOI), takimi jak iproniazyd. MAOI to grupa leków stosowanych w niektórych zaburzeniach psychicznych. Stosowanie fluoksetyny w połączeniu z tymi lekami może prowadzić do wystąpienia tzw. zespołu serotoninowego, poważnego stanu, który charakteryzuje się objawami takimi jak nadmierna pobudliwość, zmiany nastroju, drżenie, gorączka czy zaburzenia rytmu serca.
Przed rozpoczęciem leczenia fluoksetyną, należy poinformować lekarza o wszelkich stosowanych lub stosowanych wcześniej lekach, szczególnie z grupy inhibitorów monoaminooksydazy.

Połączenie z metoprololem i niewydolnością serca

Fluoksetyna również jest przeciwwskazana do stosowania w skojarzeniu z metoprololem, lekiem stosowanym w przypadku niewydolności serca. Istnieje ryzyko, że połączenie tych dwóch leków może prowadzić do nasilenia objawów niewydolności serca, takich jak duszności, obrzęki, czy osłabienie. Jeśli pacjent cierpi na niewydolność serca i jest leczony metoprolelem, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii fluoksetyną.

Kiedy stosowanie fluoksetyny wymaga szczególnej ostrożności?

Istnieje kilka sytuacji, w których należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania fluoksetyny.

Ryzyko myśli samobójczych

W przypadku już istniejącej depresji pacjenci stosujący fluoksetynę mogą doświadczać zwiększonego ryzyka wystąpienia myśli samobójczych, samookaleczenia i samobójstw. To ryzyko może utrzymywać się aż do znaczącej remisji. Jest możliwe, że poprawa objawów może nie nastąpić w ciągu pierwszych kilku tygodni lub nawet przez dłuższy okres leczenia. Dlatego ważne jest, aby pacjenci byli ściśle monitorowani przez cały czas trwania terapii fluoksetyną. Nawet gdy wystąpi poprawa, konieczne jest kontynuowanie monitorowania pacjenta. Ogólne doświadczenie kliniczne wskazuje, że ryzyko samobójstwa może wzrosnąć we wczesnym stadium remisji objawów choroby.

Inne zaburzenia psychiczne

Fluoksetyna jest stosowana nie tylko w leczeniu depresji, ale również innych zaburzeń psychicznych. W tym przypadku również istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia myśli samobójczych oraz zdarzeń związanych z samobójstwem. Pacjenci z innymi zaburzeniami psychicznymi, którzy przyjmują fluoksetynę, wymagają tych samych środków ostrożności, co pacjenci z dużym zaburzeniem depresyjnym.

Pacjenci z historią zdarzeń samobójczych

Osoby, które wcześniej doświadczyły prób samobójczych lub wykazywały silne myśli samobójcze przed rozpoczęciem leczenia fluoksetyną, są bardziej narażone na ponowne wystąpienie tych objawów. Dlatego ważne jest, aby takich pacjentów ściśle monitorować podczas terapii.

Ryzyko zachowań samobójczych u osób młodych

Metaanaliza kontrolowanych badań klinicznych leków przeciwdepresyjnych wykazała, że u pacjentów poniżej 25 roku życia istnieje zwiększone ryzyko zachowań samobójczych podczas stosowania leków antydepresyjnych w porównaniu do grupy przyjmującej placebo. Dlatego terapia fluoksetyną u osób młodych powinna być ściśle monitorowana, szczególnie we wczesnym etapie leczenia i po zmianie dawkowania.

Akatyzja/niepokój psychoruchowy

Fluoksetyna może powodować rozwój akatyzji, która objawia się nieprzyjemnym lub uciążliwym niepokojem ruchowym i potrzebą ciągłego poruszania się. Zwykle towarzyszy temu trudność w utrzymaniu spokojnej pozycji. Objawy te mogą pojawić się już w ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia fluoksetyną. Zwiększanie dawki leku może być szkodliwe u pacjentów, u których występują te objawy.
Ważne jest, aby pacjenci (oraz ich opiekunowie) zostali poinformowani o konieczności monitorowania wszelkich pogorszeń klinicznych, wystąpienia zachowań lub myśli samobójczych oraz niezwykłych zmian w zachowaniu. Jeżeli pojawią się takie objawy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Podsumowanie

Fluoksetyna jest skutecznym lekiem, stosowanym w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Osoby z nadwrażliwością na substancję czynną lub substancje pomocnicze leku nie powinny go stosować. Ponadto należy unikać jednoczesnego stosowania fluoksetyny z nieselektywnymi nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy oraz metoprololem w przypadku niewydolności serca.
Przed rozpoczęciem kuracji fluoksetyną, zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy jest to odpowiedni lek dla danego pacjenta. Właściwa ocena i zrozumienie przeciwwskazań do stosowania fluoksetyny pomaga w zapewnieniu bezpiecznego i skutecznego leczenia.

Bibliografia

https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28171/characteristic

Zobacz też:

Najnowsze poradniki: