Fluoksetyna to lek z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), stosowany w leczeniu zaburzeń nastroju, takich jak depresja, a także w przypadku bulimii czy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Jednak jego stosowanie, podobnie jak każdego innego leku, w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią wymaga szczególnej uwagi.
Czy można stosować leki u kobiet w ciąży i karmiących piersią?
Decyzja o stosowaniu leków u kobiet w ciąży i karmiących piersią powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza, uwzględniając potencjalne ryzyko dla matki i dziecka, a także korzyści płynące z leczenia. Trzeba pamiętać także, że wiele leków przenika do mleka kobiecego i może wpływać na rozwijające się dziecko.
Czy kobiety ciężarne mogą stosować fluoksetynę?
Według wyników niektórych badań epidemiologicznych stosowanie fluoksetyny w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad układu sercowo-naczyniowego u dziecka. Choć mechanizm tego działania jest nieznany, ryzyko wystąpienia wad sercowo-naczyniowych u dzieci urodzonych przez matki stosujące fluoksetynę wzrasta do 2 przypadków na 100 w porównaniu do 1 przypadku na 100 w populacji ogólnej. Stosowanie leków z grupy SSRI, do której należy fluoksetyna, w zaawansowanej ciąży lub bezpośrednio przed porodem, może również powodować drażliwość, drżenia, zmniejszone napięcie mięśni, uporczywy płacz, zaburzenia ssania i snu noworodka.
Fluoksetyna może być stosowana w ciąży jedynie za zgodą lekarza, który oceni czy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyka dla płodu.
Czy kobiety karmiące piersią mogą stosować fluoksetynę?
Wiadomo, że fluoksetyna i jej metabolit, norfluoksetyna, przenikają do mleka kobiecego. Karmienie piersią podczas leczenia fluoksetyną wymaga więc szczególnej uwagi, ponieważ lek ten może powodować działania niepożądane u niemowląt. Jeżeli leczenie fluoksetyną jest konieczne, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią. W przypadku kontynuowania karmienia piersią lekarz powinien przepisać najmniejszą skuteczną dawkę fluoksetyny.
Czy fluoksetyna przenika do kobiecego mleka?
Tak, fluoksetyna i jej aktywny metabolit, norfluoksetyna, przenikają do mleka kobiecego. Dlatego karmienie piersią wymaga szczególnego monitorowania i indywidualnej oceny ryzyka i potencjalnych korzyści.
Podsumowanie
Podsumowując, decyzja o stosowaniu fluoksetyny u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią powinna być dokładnie rozważona przez lekarza i podejmowana indywidualnie dla każdej pacjentki. W przypadku kobiet karmiących piersią należy przestrzegać zasad ostrożności, monitorować stan dziecka i wybierać najmniejszą skuteczną dawkę leku.
Należy pamiętać, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży bądź podczas karmienia piersią.
Bibliografia
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28171/characteristic